Fotografia Studyjna

Fotografia studyjna to bez wątpienia jeden z najstarszych i najlepiej znanych rodzajów fotografii. Tak naprawdę, wykonywanie zdjęcia w studio wydaje się być proste, gdyż wszystko można zaaranżować wedle własnych potrzeb. Niemniej jednak w studio zwykle nie ma naturalnego oświetlenia, a wykonanie perfekcyjnego ujęcia często jest niezwykle trudne i wymagające. Fotografia studyjna wymaga więc odpowiedniego przygotowania, nie tylko pod względem merytorycznym, ale także i technicznym.

Jak wykonać zdjęcia studyjne?

Zdjęcia studyjne to nic innego jak zdjęcia w studio. Wobec tego ich wykonywanie cechuje się dość dużą dowolnością. Najważniejsze jest bowiem to, by odpowiednio zaaranżować przestrzeń, a także postarać się o odpowiednie efekty specjalne- w razie potrzeb. Niemniej jednak nie można zapomnieć również o tym, że technika wykonywania zdjęć wymaga świetnego obiektywu oraz statywu, a także szeregu dodatkowych akcesoriów.

Jak wybrać odpowiedni sprzęt do fotografii studyjnej?

Aparat do wykonywania zdjęć studyjnych musi być profesjonalny, najlepiej z dodatkowym obiektywem szerokokątnym oraz dodatkowym flashe'em. Co więcej nie może braknąć również statywu oraz odpowiedniej pleksy do manewrowania oświetleniem.

Jak wykorzystać światło naturalne w fotografii studyjnej?

Światło jakie dają lampy studyjne można tak naprawdę wykorzystać na wiele sposobów. Można kreować odpowiednie cienie i perspektywę. Tak naprawdę wszystko zależy od zamysłu samego fotografa, a także od możliwości przestrzennych jakie oferuje mu samo studio. Nie można zapomnieć również o zasadach, jakie obowiązują odnośnie oświetlenia podczas fotografowania w studio.

Jak dobrać oświetlenie do fotografii studyjnej?

Zwykle za oświetlenie w studio odpowiadają lampy studyjne. W wielu wypadkach są one wystarczające. Niemniej jednak jeśli zależy fotografowi na bardziej zaawansowanym oświetleniu, warto wybrać dodatkową lampę oświetleniową mocowaną przy aparacie- sprawdzi się ona przy robieniu zdjęć z bliska i fotografii studyjnej portretowej.