Fotografia Portret

Fotografia portretowa to jedna z najdoskonalszych i jednocześnie najbardziej wymagających form fotografii. Nie da się ukryć, że fotografia portretowa jest wstanie idealnie oddać piękno ludzkiej twarzy, a także wszystkie przeżycia i emocje które się na niej rysują. Często mówi się, że wykonanie portretu to prawdziwa sztuka. Można powiedzieć śmiało, że wie o tym każdy fotograf. Szczególnie problematyczne bywa dobranie samego oświetlenia. Wobec tego jak dobrze to zrobić?

Jak ustawić oświetlenie podczas robienia zdjęcia portretowego?

Oświetlenie podczas wykonywania portretu ma ogromne znaczenie. Tak naprawdę musimy zadbać o to, by światło padające na twarz wyglądało maksymalnie naturalnie. Warto również ustawić je z profilu a nie z góry, gdyż wówczas zbytnio uwidocznione zostaną drobne mankamenty. Warto także pamiętać, że oświetlenie nie powinno również uwydatniać zbytnio tekstury twarzy.

Jak wykadrować zdjęcie portretowe?

Kadrowanie zdjęcia portretowego nie jest trudne. Koniecznie musimy pamiętać, że niezbędne jest skupienie się na najbardziej wypukłym elemencie twarzy, czyli na nosie. Nie zależnie od tego, czy robimy zdjęcie z profilu czy "na przeciw" nos powinien zawsze znajdować się w centrum naszego obiektywu.

Jak ustawić aparat do robienia zdjęć portretowych?

Aparat do robienia zdjęć portretowych powinien zostać ustawiony na wysokości twarzy osoby fotografowanej. Nie może być on ustawiony ani wyżej, ani niżej, gdyż można w ten sposób zakłócić naturalne proporcje twarzy. 

Jak oświetlić zdjęcie portretowe?

 Pamiętajmy, że zdjęcie portretowe powinno być oświetlone w sposób maksymalnie naturalny. Nie można więc ustawiać oświetlenia ani tuż przed samą twarzą, ani także także tuż za nią. Światło ma jedynie spełniać rolę pomocniczą, a to oznacza, że najlepiej rzucić delikatną poświatę na profil osoby fotografowanej, jednocześnie pamiętając o tym, żeby nie ustawiać źródła światła powyżej oczu osoby fotografowanej. Wówczas zdjęcie będzie wyglądać nienaturalnie i dość karykaturalnie.